Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

umirimo se in se imamo fino-pogled december 2024 1

Umirimo se in se imamo fino

Jemo piškote, čohamo psa in čakamo sneg – Podarjamo doma narejena darila ¬– Ulična novoletna žurka – Družinski adventni koledar s sporočili o lepih dogodkih

Papirnate snežinke za okna, ko zavohamo sneg – Zimo bi si želeli prespati kot Mumini – Darila tudi za mucka in hišo – Kupovanje daril odraslim otrokom je zagonetnejše.

Kakšni so vaši decembrski praznični obredi? So vezani le na dom ali kljub mrazu uživate skupaj tudi v naravi? Pečete piškote, se obdarujete, krasite jelko, okrasite z otroškimi mojstrovinami okna, obiskujete sorodnike in prijatelje, postavljate snežake, poskrbite za lačne ptice …? So darila obvezna? Kaj podarjate otrokom oz. kaj svetujete dobrim možem, da jim pustijo pod jelko? Bi priporočili drugim staršem kakšno knjigo, ki naj se letos znajde med darili pod jelko? Takole so odgovarjali sodelavci v Mladinski knjigi Založbi.

Nina Ž.

Pred kratkim mi je moja najstnica (14) zaupala, da se ji december zdi najboljši mesec. Ker po stanovanju gorijo lučke in svečke, ker diši po cimetu in pomarančah, ker se vrti božična jazz glasba (Vince Guaraldi in Thelonious Monk sta obvezna, odkar sem prebrala Liščka Donne Tartt) in ker jaz pečem piškote in sem dobre volje. Če je tako, je povedala, se ji zdi, da je vse v redu in prav. In njen starejši brat (18) se strinja. December je v resnici vedno najprej do konca hektičen, ker je pred prazniki treba dokončati kopico stvari, ker se zvrstijo nastopi in produkcije, ker je treba kupiti še vsa darila za vse obiske ... Ko pa pridejo pravi prazniki, navijemo muziko, okrasimo smrečico, zavijemo darila, se umirimo in se imamo fino. Jemo piškote, čohamo psa in čakamo sneg. In Božička.

Maja Ž.

Okrasitev doma, božična večerja v ožjem družinskem krogu (kuhanje, peka), obisk kakšnega bližnjega božičnega sejma, obisk prijateljev in širše družine, priprava darilc (podarjamo doma narejena darila – voščilnice, okraske, pletene izdelke, lesene izdelke, piškote; ožje domače pa obdarimo s praktičnimi darili in knjigo). In tako kot vse leto smo tudi decembra veliko v naravi, še posebej, če je sneg.

Smo 5-članska družina, en otrok je star 20 let, druga dva pa 17 let.

Nana K.

Pri nas se veseli december začne že sredi novembra, ko začnemo z zadnjim krogom rojstnodnevnih zabav. Zato nam zelo redko uspe pred novoletnimi počitnicami okrasiti hišo, poslati voščilnice, napeči praznično pecivo. So pa zato dobri možje zelo zanesljivi in nikoli ne razočarajo. Kot njihovim letom pritiče, postajajo vse modrejši, zmernejši in tudi bolj praktični. Edini obred, ki se je obdržal do danes, ko sta otroka že najstnika (15 in 17 let), je smučanje na božični dan. Druge navade prilagajamo muham družinskih članov in splošnemu počutju. Morda tudi zato, ker živimo v ulici, ki jo kar razganja od božičnega vzdušja in veselja. Na srečo to ne terja hujših finančnih ali gospodinjskih naporov. Z darili se ne obremenjujemo, se pa sosedi zanašamo na tradicionalne hišne jedi, ki ne smejo manjkati na ulični novoletni žurki: Tinin štrudelj, Irenin puding, Natašino kuhano vino, Marušina potica, moji praženi mandlji … 

Mateja T.

Praznično vzdušje vstopi v našo hišo z adventnim venčkom, ki ga izdelava skupaj z našo dvanajstletnico. Kupimo le sveče, vse okraske pa nabereva v gozdu. S 1. decembrom v naši družini odpremo adventni koledar. Pa ne tistega s čokoladicami – tega dobita pri babici, čeprav sta že najstnika. Družinski adventni koledar so žepki, v katerih pustimo sporočilca o prazničnih ali lepih dogodkih, ki se nam pripetijo v tem času. Lahko je to obisk kina ali predstave, lahko samo druženje s prijatelji ali pa kakšen lep izlet. Za novo leto si preberemo, kaj vse se nam je zgodilo, in se spomnimo lepih trenutkov. Tako se spomnimo, da so veliko več kot darila vredni tisti svetli trenutki, ko nam je bilo lepo. 

umirimo se in se imamo fino-pogled december 2024 2

Čeprav sta oba otroka že najstnika, nas še vedno obiščeta dva dobra moža: sv. Miklavž in Božiček. Med darili je največkrat športna oprema, saj sta oba otroka športnika, včasih tudi karte za kakšen dogodek za naju z možem, vedno pa so med darili knjige. Res je najstnikom težje izbirati knjige, ker pa sta oba navdušenca nad fantazijsko literaturo, ni težko najti nove knjige za Božičkov koš. 

Na božični večer se zbere širša družina pri božični večerji. Ker nas darila že čakajo pod domačo jelko, se med seboj ne obdarujemo, temveč nazdravimo in si zapojemo. Tradicijo petja ohranja moja mami, saj jo to spomni na babico, ki je vedno rada pela. Po božiču je obvezen tudi obisk Ljubljane, okrašene z lučkami, skok na Grad in ogled stojnic, kjer se tudi posladkamo.

Taja M.

Ko sva s sinom zavohala prvi mraz, sva izdelala papirnate snežinke in jih polepila po oknih. Tako sva pozdravila zimo in tako jo pozdravljamo še zdaj, ko ima sin že 15 let. Drugače pa smo med prazniki veliko doma, hodimo na predstave in koncerte na prostem ter držimo pesti, da bi zapadel sneg. Pri darilih Božiček kar pridno upošteva želje otrok, vedno pa paketu doda še kakšno knjigo. Letos upamo, da se odloči za zbirko Lisička sestrička, ki bo moji 5-letni hčerki zagotovo zelo všeč. 

Sanja J.

Zima se mi zdi prijetna za lastovke in srečneže, ki se ta čas lahko zatečejo nekam na toplo. Družbena spodbuda po neutrudnem rajanju ne pomaga. Mrazu in obredom se izogibamo kolikor se da. Hči je stara deset let, in odkar je pri devetih zalotila zobno miško pri odlaganju darilca, so tudi pogovori o dobrih možeh bolj praktični. Lepo bi bilo, če bi zimo lahko prespali. Tako kot Mumini. Zato za obdarovanja priporočam prav vse knjige o Muminih.

Nina V.

Pri nas se praznikov zelo veselimo. Običajno hišo okrasimo v začetku decembra. S sinom, ki je star šest let, skoraj vsako leto narediva vsaj nekaj okraskov iz slanega testa, barvastih vrvic ali papirja. Letos bova barvala gozdne zaklade (liste, žire, storže …) z zlato barvo. Iz predala vzamemo vse lučke, ki jih je vsako leto več, in z njimi napolnimo vse kotičke v naši hiški. 

umirimo se in se imamo fino-pogled december 2024 3

Božič vedno vsi skupaj praznujemo pri mojih starših. Običajno se zberemo že 24. in praznujemo z božično večerjo, potem pa naslednji dan odpiramo darila, se družimo in seveda jemo mamine dobrote. Darila si izmenjamo vsi v družini, običajno z malenkostmi, ki polepšajo jutranje ali večerne rituale. Z možem vedno kupiva darila še za naša mucka in za hišo (dišečo svečko ali kadila). Najin otrok obožuje lego kocke, zato za božič vedno prejme kakšen večji set, ki si ga želi. 

Celo zimo seveda skrbimo tudi za ptičke in med vikendi hodimo v naravo. Med božičem in novim letom praznujem rojstni dan, tako da smo v tem tednu vedno doma in hodimo na izlete v naravo.  

Uroš S.

Naši decembrski praznični obredi so drugačni kot pred leti, saj sta otroka že prestopila mejo polnoletnosti. Vseeno poskrbimo, da so hladni decembrski dnevi čim bolj praznično topli, k čemur obdarovanje ne prispeva toliko kot druženje ter obiskovanje sorodnikov in prijateljev. Izbira daril pa je – glede na to, da so otroci odrasli – zdaj težavnejše, dolgotrajnejše, zagonetnejše … Kljub temu se skušamo izogniti temu, da bi podarjali denar. 

Darja M.

Zadnja leta se v naši družini praznični čas začne že prvega decembra, ko z možem otroku pripraviva adventni koledar. V njem so raznorazne malenkosti, s katerimi lažje prebrodi dolge decembrske dni do silvestra. Tudi smrečico okrasimo že prvi vikend v mesecu, sin pa ob vznožju postavi zimsko vasico. Nato se usedemo in napišemo pismo dedku Mrazu. Prvega januarja se nato prebudimo ob nečloveški uri in tečemo pogledat, kaj čaka pod smrečico. Med sinovimi darili je obvezno vsaj ena knjiga, po navadi pa tudi kaj iz sveta legokock. Letos se boš naš sedemletnik gotovo razveselil knjige idej za gradnjo legohišic.

Irena K. J.

Decembrsko praznično dogajanje pri nas vključuje veliko čarobnih trenutkov in četudi sta Lev in Borja stara že 8 in 11 let, bomo praznovali enako, kot vsa leta doslej. Ker smo bolj ustvarjalne narave, so pomemben del prazničnega dogajanja izdelovanje okraskov, skupno krašenje novoletne jelke in izdelovanje darilc za vse, ki jih imamo radi. Izdelali smo že marsikaj, od pisanih mozaikov iz keramike, najrazličnejših glinenih izdelkov, vse do neskončno vrst slastnih piškotov … Pomemben obred je tudi pisanje pisem dedku Mrazu, ki jih pišemo na starinski pisalni stroj, kar dedek Mraz še posebej ceni, zato vedno prisluhne našim željam. Med darili pa so od nekdaj na prvem mestu knjige – katere bi priporočili drugim, je zelo težko reči, ker je izbor seveda odvisen od posameznikovega okusa – je pa pri nas tako, da zadnja leta ni novega leta brez Harrya Potterja. Najlepši del praznikov? Ko zunaj sneži, mi pa smo na toplem doma, kjer diši po piškotih, z dobro knjigo v roki … in najljubšo revijo, seveda. 

Članek je bil objavljen v reviji Pogled

Pogled o različnih vidikih vzgoje in starševstva piše poglobljeno, tehtno in praktično. Zaupanja vredne vsebine pišejo znani slovenski strokovnjaki z različnih področij.

Pogled_DEC_naslovnica_1100px
Revija Pogled

Pogled lahko pridobite kot brezplačno starševsko prilogo ob naročilu otroških revij Cicido in Ciciban.

Menu